UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Festiwal Scyzoryki - dla jednych nadzieja, dla inncyh sól w oku

Przed nami dziewiąta edycja corocznych Świętokrzyskich Nagród Artystycznych - Scyzoryki Festiwal 2017. Nagrody te nobilitują "najlepszych i najpopularniejszych" (cytat z regulaminu) artystów z województwa świętokrzyskiego w 10 kategoriach. Jedną z nich jest muzyka, w której nie brakuje podkategorii "hip-hop". I tylko tą podkategorią się zajmiemy. Wszystkie, zarówno pozytywne, jak i krytyczne opinie nie będą odnosić się do artystów spoza kultury hip-hop.

Scyzoryki nie są lubiane w kieleckim środowisku... Dlaczego? Postaramy się znaleźć odpowiedź na to pytanie. Zacznijmy jednak od początków festiwalu. Był rok 2009 i... wielka pompa. Spójrzmy na kategorie i nominowanych:

Kategoria Przebój
Borixon - Platynowy sombrero
Kajman - To jest Kajman!
Wojtas - Moja gra
Zajka - U mnie pod blokiem
Wujec - Ludzie nie wiedzą

Kategoria Płyta
Kajman - "Bluźnierca"

Kategoria Teledysk
Borixon - "Platynowe Sombrero"
Wojtas - "Moja gra"

Są to praktycznie same klasyki! Szał nie trwał jednak długo.

Już rok później wśród nominowanych przodowało podziemie (5.L.M.N.T., Anton&mrl, Semtex: Borixon/Kajman/Prw.rs, Erbit, Jogas, Kaniwa, Kozi, Shahmen). Mimo dobrego przyjęcia płyty "Semtex" w Polsce (premiera 18 maja 2009 r.) i fenomenalnego singla pt. "Podmuch", główną nagrodę zdobył Jogas. I choć Borixon życzył Jogasowi zwycięstwa, to Kajman publicznie drwił ze składów, z którymi przyszło mu rywalizować:


Jak wybiera się "najlepszych i najpopularniejszych" raperów w województwie świętokrzyskim? Kogo CHCĄ nagrodzić organizatorzy? Zapytaliśmy Baka, rapera z Podkarczówki.

Nie mam pojęcia. Przypomina mi się scena z filmu „Chłopaki nie płaczą”, Bogdan Łazuka rozmawia z „Silnorękim”, granym przez Andrzeja Zielińskiego.
- Spraw, żeby to co wyda mój syn znalazło się na pierwszym miejscu listy przebojów – ordynuje „Szef”.
- Ale to chyba ludzie decydują – przytomnie zauważa podwładny.
- To dowiedz się jacy ludzie…
W przypadku „Scyzoryków”, zwycięzcę wskazują nie tylko internauci oraz osoby wysyłające sms-y, ale również jury. Czytam, że w jego skład wchodzą: eksperci muzyczni, gwiazdy polskiej sceny muzycznej i osoby zaufania publicznego z naszego regionu. Równie dobrze organizatorzy festiwalu mogliby napisać: w skład jury wchodzą goście, którzy coś tam ogarniają temat. To wszystko pojęcia nieostre. Czy np. gwiazdą polskiej sceny muzycznej jest Anton (skądinąd laureat jednej z edycji)? Kwestia dyskusyjna, prawda? A czy osobą zaufania publicznego z regionu jest prezydent Lubawski? Dla 23% mieszkańców Kielc z pewnością - takim właśnie poparciem społecznym cieszy się Lubawski według najnowszego sondażu.

Osobna kwestia to głosowanie SMS. Każdy (koszt 1,23 zł) daje nominowanemu aż 10 głosów. W zeszłym roku zwycięzca w analizowanej kategorii zebrał trochę ponad 1600 punktów. Łatwo policzyć, że wystarczy wydać dwie stówy, żeby wzbogacić swoją gablotkę o Scyzoryka (statuetka to może nie Oscar, ale wygląda okazale). W plebiscycie na najpopularniejszego sportowca województwa świętokrzyskiego jest podobnie. Pamiętam jak rozmawiałem z Sandrą Drabik. „Gdy rodzice tylko dowiedzieli się, że jestem nominowana, zaczęli mobilizować znajomych i sami wysyłać tonę sms-ów. Wstyd”. No właśnie, wstyd. Nie może być tak, że z jednego numeru możesz wysłać niezliczoną liczbę płatnych wiadomości. Wygrywać powinien nie ten, kto tego pożąda, lecz osoba, która zasługuje na wyróżnienie w oczach większej rzeszy odbiorcy.

W regulaminie festiwalu czytamy: "Organizator zastrzega, iż Plebiscyt nie jest badaniem opinii publicznej, a podane wyniki odzwierciedlają wyłącznie ilość i treść wysłanych przez Głosujących odpowiedzi, w tym w formacie SMS. Z uwagi na fakt, iż jeden Głosujący może wysłać więcej niż jedną odpowiedź, wyniki głosowania nie muszą odzwierciedlać obiektywnego zapatrywania społecznego na kwestie, których dotyczy Plebiscyt.". No okej, ale ten sam regulamin stanowi, że połowa ostatecznego głosu to właśnie wynik z głosowania SMS, a druga połowa to głos jury.

Jury... Słowo-klucz.

Rok temu kategorię hip-hop oceniali m. in. Wojtas, Anton czy Mateusz Biernacki (tukielce.info). W ubiegłorocznej edycji nie było ANI JEDNEGO rapera z mainstremu, a wygrał Ach Ten Czarli z kawałkiem pt. "Diamentowe Dusze":


Nie kwestionujemy wyniku głosowania. Ze zwycięzcą poprzedniej edycji Scyzoryków podjeliśmy szerszą współpracę, ponieważ też dostrzegamy w nim duży potencjał. I choć Ach Ten Czarli bierze udział w tegorocznej edycji plebiscytu i na swoim fanpage zachęca do głosowania, to odradza wysyłania SMS'ów pisząc: "Tylko proszę Was, NIE wysyłajcie sms-ów, szkoda kasy ; )".

Scyzoryki 2017 - co jest grane?

Skład tegorocznej kategorii hip-hop to:
Brzdąku (Scyzoryk 2011 r. w kategorii muzyka alternatywna).
Upadły WMP (Raper i autor tekstów z Końskich. Z muzyką związany od roku 2011. W swoich utworach porusza tematykę uczuć i emocji związanych z miłością jednakże w swoim repertuarze posiada również utwory o życiu. W ubiegłorocznej edycji Festiwalu Scyzoryki zajął 4 miejsce).Ach Ten Czarli (ma na swoim koncie Scyzoryka 2016 w kategorii Hip Hop. Z powodzeniem brał też udział w show Echa Dnia - Talent Świętokrzyski).eLDeZet (pierwsze tracki tworzył już na przelomie 2004/2005 roku. Od tamtej pory sukcesywnie udzielając się na łamach kieleckiej sceny. Do tej pory na swoim koncie ma już 10 płyt. Był/jest czlonkiem takich ekip jak: Destruction Herby (eLDeZet , Deoen, Gienek) oraz Pojeb - Dzieciak - Egoista (mrl, eLDeZet, Anton ). Zdobył Scyzoryka w kategorii HIP-HOP w 2011 roku, Scyzoryka LIVE w 2011 roku).Kruszylili feat. Paweł Jabłoński (Kruszylili powstało z początkiem 2015 roku z inicjatywy Ariana Idziaka, który do współpracy zaprosił Piotrka Majora i Krystiana Stępnika. Pierwsze własne teksty i utwory zostały zgrane na przełomie lata tego samego roku. Rok później w lipcu został wydany ich pierwszy "nielegal’’ album "Przeciwko Rutynie’’).Zapewne większości z nich nawet nie kojarzycie. Nic dziwnego...

Nie jest to reprezentacja kieleckiego podziemia. Baku zapytany o skład kategorii hip-hop 2017 odpowiada: Jak patrzę na nominowanych, to moim faworytem jest eLDeZet. Jego znam, wiem, że może mnie czymś pozytywnym zaskoczyć. Dobrze, że lada dzień wydaje nielegala, bo kiedy kilka lat temu wygrał EP-ką (przyjemną, ale jednak nagraną na kradzionych bitach), byłem zniesmaczony poziomem konkursu (eLDeZet wygrał Scyzoryki w 2011 roku - przyp. red.). O pozostałych nominowanych niczego dobrego nie mogę powiedzieć. Ani złego. Po prostu ich nie kojarzę.

Kilka osób, z kieleckiego podziemia, z którymi rozmawialiśmy na temat Festiwalu Scyzoryki powiedziały nam wprost, że nikt poważny nie weźmie udziału w tym plebiscycie. Środowisko nie ma zaufania do pracy jury, a do tego te nieszczęsne SMS'y. Nawet ubiegłoroczni laureaci Scyzoryków są świadomi słabej jakości oceniania uczestników, a w dalszym ciągu zgłaszają się tylko "dla beki".

I kto na tym traci najwięcej? Ci, którzy mieli być nagradzani... "najlepsi i najpopularniejsi".

Dodaj swoją płytę

ostatnio aktualizowane

najpopularniejsze albumy