UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Raperzy idą w stronę live bandów

Ostatnimi czasy na polskiej scenie możemy zaobserwować pewne zmiany. 

Polscy raperzy, zarówno soliści jak i całe składy, zaczęły coraz częściej wykorzystywać żywe instrumenty do produkcji swojej muzyki. To już nie są tylko samplowane czy wystukiwane na mpc beaty. Rap w którym podkłady obfitują w żywe instrumenty nabiera nowego wymiaru.

Wrzućmy na tapetę choćby ostatni singiel z nadchodzącej płyty Popka, Soboty i Matheo. "Co ode mnie chcesz", gdzie wykorzystano dwóch gitarzystów. Na bassie grał Paweł Wochna, a na gitarze elektrycznej Marek Jabłoński. Według mnie dzięki temu ten kawałek słucha się wyśmienicie pomijając całkowicie treści merytoryczne utworu.

Nadchodzaca płyta Kaliego produkowana wspólnie z Pawbeatsem również będzie obfitować w żywe instrumenty.

O.S.T.R. juz tej jesieni rozpoczyna trasę koncertową z żywym band-em. Jestem zdania, że koncerty, w których na estradzie za plecami rapera jest grupa instrumentalistów są wyjątkowe i zapadają w naszą pamięć "głębiej" niż koncerty, w których na scenie jest Dj z samym raperem. Czy to nie napędza naszej kultury hip-hop?

Oby jak najwięcej raperów i składów wykorzystywało żywe instrumenty do produkcji swojej muzyki. Jak sami widzicie ostatnimi czasy tego typu przykłady można mnożyć. 

Medal oczywiście ma dwie strony. Niestety często też rynek zapychany jest kawalkami, które nie dość, że nie mają żadnego przesłania to na dodatek stosuje się w nich nadmiernie autotune. Rzec by się chciało, że wykorzystuje się go po to aby jakoś zatuszować swój brak umiejętności i niestety w większości przypadków tak jest, choć oczywiście są wyjątki. Przypomnę, że to jest tylko i wyłącznie moja opinia i moje zdanie na ten temat. Jest tak może dlatego że bardzo leżą mi podkłady, w których nie ma syntetycznych dźwięków, natomiast warstwa melodyczna ułożona jest z instrumentów. 

Marcin Chmielewski

Dodaj swoją płytę

ostatnio aktualizowane

najpopularniejsze albumy